سوالات متداول

سوالات متداول حقوقی

از ما بپرسید

Q

آیا شما هم از ما سوال دارید؟

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ خود را پیدا نکردید، سؤال خود را بپرسید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات متداول حقوقی

آیا در طلاق توافقی، نیاز به حضور زوجین وجود داره؟

در صورتی که به وکیل طلاق توافقی سپرده بشه، نیازی به حضور زوجین نیست. فقط زوجه باید به آزمایشگاه مراجعه کنه و گواهی عدم بارداری بگیره تا بقیه مراحل طلاق توافقی رو وکیل انجام بده. برای اطلاع بیشتر از شرایط و مراحل طلاق توافقی، با تماس با شماره 09127976041 مشاوره حقوقی تلفنی بگیرید.

با سلام. من میخوام از همسرم طلاق توافقی فوری بگیرم. چکار باید بکنم؟

فرایند طلاق توافقی در صورتی که توسط خود زوجین انجام بشه، بین 1 تا 3 ماه زمان می‌بره، اما اگر این فرایند با وکیل انجام بشه، مدت زمان طلاق توافقی به شدت کاهش پیدا می‌کنه. مدت زمان طلاق توافقی در دفتر وکالت حسن وحدانی، بسته به ایام کاری دادگاه‌ها بین 3 تا 10 روز می‌باشد.

مزد سنوات کارگرانی که سال‌ها نزدی یک کارفرما کار کرده‌اند، چطور محاسبه می‌شود؟

در مورد کارگرانی که سوابق کار متناوب نزد کارفرما داشته باشند، اگر بین کارگر و کارفرما اختلافی برای محاسبه سنوات ایجاد شود، مثلا کارگر مدعی تناوب کار باشد اما کارفرما ادعا کند که در در کار وقفه ایجاد شده است، مرجع حل این اختلاف ، قانون کار و کارشناسی و بررسی و تحقیق است تا ادعای دو طرف ثابت شود. در این باره اگر مراجع حل اختلاف تشخیص دهند که ایجاد وقفه در کار اتفاقی معمولی در کارگاه بوده است و کارگر هم سنوات سوابق کار قبلی خود را دریافت نکرده است،بنابر قوانین اخراج کارگر در قانون کار مجموع سوابق کار کارگر در کارگاه به عنوان سابقه کار کلی محاسبه و منظور می‌شود.

کارگری از سوی کارفرما به دلیل واهی اخراج شده است، آیا کارگر می‌تواند از وی خسارت بگیرد؟

بله، به هر حال تامین شغلی برای کارگران به معنی حمایت از وسیله امرار معاش یک خانواده است. بنابراین درصورتی‌که کارگری به‌ناحق از کار خود اخراج شود، نخستین کار برای جبران خسارت او، دستور به بازگشت به محل کار است.

آیا میشه در طلاق توافقی، وکیل زوج و زوجه یک نفر باشه؟

خیر؛ مانند هر دعوی دیگر، وکیل طلاق توافقی نمیتونه وکالت هر دو طرف رو بپذیره. بنابراین، در طلاق توافقی، وکیل خانم و آقا باید متفاوت باشند.

آیا تفکیک و افراز ملکی که در رهن بانک می باشد بلامانع است یا خیر؟

چنانچه تسهیلات گیرنده فاقد بدهی معوق باشد ، بانک صرفاً با صدور صورتمجلس تفکیکی با حفظ حقوق رهنی بانک نسبت به قطعات تفکیک شده موافقت می نماید ضمناً قطعات تفکیک شده همچنان در رهن بانک باقی خواهد بود .

آیا ترهین دو ملک با یک قرارداد جایز می باشد ؟

ترهین دو ملک با یک قرارداد ، با توجه به بخشنامه ۲۰ اداره کل اعتبارات ( رهن اموال غیرمنقول) بلااشکال می باشد ، منتها اصلح است از تصریح به قدرالسهم خودداری گردد.

اگر زن در حال دریافت اقساط مهریه باشد مرد میتواند او را طلاق دهد؟

بله حتما لازم نیست که مهریه به طور کامل پرداخت شود تا مرد زن را طلاق دهد بلکه اگر تکلیف پرداخت حقوق زن نیز مشخص شود مرد میتواند زن را طلاق بدهد.

آیا قاضی میتواند با طلاق از طرف مرد مخالفت کند؟

در صورتیکه تکلیف حقوق زن اعم از مهریه و نفقه و اجرت المثل و شرط تنصیف دارایی مشخص شده باشد خیر.

آیا طلاق از طرف مرد نیاز به اثبات شروط ضمن عقد است؟

خیر با توجه به ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی ضمن پرداخت حقوق زن میتواند او را طلاق دهد و نیازی به رضایت زن و یا یکی از شروط ضمن عقد نمیباشد.

در صورتیکه رابطه نامشروع زن اثبات شود آیا مرد میتواند ایشان را بدون پرداخت مهریه طلاق بدهد؟

مرد تحت هر شرایطی میتواند زن را طلاق دهد و در صورت اثبات رابطه نامشروع مهریه نیز به زن تعلق خواهد گرفت.

۱-سلام.میخواستم بدونم من ۱_ اگه با یه فرد خارجی ازدواج کنم یا ۲_اقامت یه کشور دیگر رو بگیرم. اقامت ایران رو از دست میدم؟؟

اگر فردی با یه فرد خارجی ازدواج کنه:اگر یه مرد ایرانی با یه زن خارجی ازدواج کنه مرد تابعیت خودشو از دست نمی ده ولی زن تابعیت ایرانی می گیره چون زن تابع مرد هست نه مرد تابع زن .(مدنی ۵ توضیح بیشتر داره) سوالات متداول
گفتید اگه اقامت یک کشور دیگر رو بگیرم:اقامت یعنی ماندن در یک کشور به طور موقت .پس تایعیتتون رو از دست نمی دین بعد از انقضاء اقامت بر می گردین ولی تابعیت یک کشور را بگیرین تابعیت ایرانی تو از دست می دین وتابع آن کشور میشوید.

چنانچه مشتری بعد از انعقاد قرارداد مشارکت مدنی و فروش اقساطی مسکن اقدام به واگذاری مورد معامله به اشخاص ثالث نماید ، بانک چه تکلیفی در این خصوص دارد؟

در قرارداد مشارکت مدنی، حق واگذاری سهم‌الشرکه بدون اجازه بانک و هرگونه نقل و انتقال نسبت به منافع سهم‌الشرکه و حق تقسیم اموال مشارکت از شریک سلب شده است ، و در صورت تخلف ، بانک حق دارد ضمن فسخ معامله موضوع قرارداد ، مطالبات خود را از طریق اجرای ثبت و از محل مورد وثیقه استیفاء نماید . در فروش اقساطی نیز بدهکار بدون موافقت بانک حق نقل و انتقال نسبت به عین یا منافع مورد رهن را به هرصورت اعم از قطعی ، رهنی ، شرطی از خود سلب نموده ، درصورت تخلف ، موضوع از موارد فسخ قرارداد و معامله محسوب شده و بانک می تواند مطالبات خود را از طریق اجرا وصول نماید. سوالات متداول حقوقی

آیا به اطلاع شعبه از فوت مشتری باید حساب پس انداز وی بسته شود و درصورتی که پس از فوت وی حساب باز و جایزه ای به آن تعلق گیرد تکلیف چیست؟

خیر، حساب مذکور بسته نمی‌شود، ولی روی کلیه سوابق نزد شعبه فوت صاحب حساب درج می‌گردد و از پرداخت سهم‌الارث به ورثه قبل از ارائه برگ انحصار وراثت و مفاصا حساب مالیاتی خودداری به عمل می آید. شایان ذکر است حداکثر مبلغ ده میلیون ریال از موجودی مشتری متوفی بدون ارائه گواهی مالیاتی و انحصار وراثت، به وراث طبقه اول (پدر، مادر، اولاد، اولاد اولاد، همسر) به شرط اینکه از تاریخ صدور گواهی فوت بیش از ۶ ماه نگذشته باشد، پرداخت می‌گردد. ضمناً تعلق گرفتن جایزه به شماره حساب متوفی بلامانع بوده و جایزه متعلقه طبق مقررات قوانین مربوط به ارث متعلق به وراث خواهد بود.

آیا طلاق از طرف مرد نیاز به جلسه داوری میباشد؟

بله در طلاق از طرف مرد، زن و مرد به داوری ارجاع شده و سپس صورت جلسه توسط داور تنظیم میشود.

سلام، در فسخ نکاح مهریه به دوشیزه تعلق نمیگیرد؟

اگر فسخ ناشی از عمل زوجه باشد و نه فعل زوج و مقاربتی هم صورت نگرفته باشد برابر ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی خیر تعلق نمی گیرد.

شرایط شکایت کیفری چکهای برگشتی

در صورتی که دارنده چک متوجه شود که در حساب صادرکننده به میزان کافی پول وجود ندارد، ابتدا بایستی چک را برگشت زده و سپس گواهی عدم پرداخت را از بانک دریافت نماید. برای اقدام شکایت کیفری نباید بیش از شش ماه از تاریخ چک و شش ماه از تاریخ گواهی عدم پرداخت گذشته باشد. سوالات متداول حقوقی

اگر مردی همسرش را طلاق رجعی دهد، می تواند در ایام عده با همان زن صیغه ازدواج موقت بخواند آیا از لحاظ قانونی این ازدواج صحیح است؟

به استناد ماده ۱۱۴۳ قانون مدنی راجع به طلاق زن در مدت عده طلاق رجعی زن هنوز همسر مرد هست. لیکن مرد برای ازدواج موقت بایستی به دادگاه مراجعه کرد و از دادگاه اجازه گیرد.

چنانچه تقسیم ارث در گواهینامه انحصار وراثت ارائه شده به شعبه اشتباه باشد آیا شعبه مجاز به ترتیب اثر دادن به آن می باشد یا می بایست موضوع اشتباه بودن نحوه تقسیم ارث به ورثه اعلام تا آنرا به دادگاه اعاده و اصلاح نمایند؟

مسئول شعبه می بایست پس از اطلاع از اشتباه بودن نحوه تقسیم ارث در گواهی انحصار وراثت از ترتیب اثر دادن به آن خودداری و مشتری را جهت اصلاح آن و مراجعه به دادگاه صادر کننده گواهی انحصار وراثت ارجاع نماید.

آیا اداره آگاهی بدون داشتن شاکی آن هم سرقت ،میتواند شخصی رابدونه سابقه سرقت آن هم دردونوبت،مورد ضرب شصت قرار دهد؟

با سلام اداره آگاهی به هیچ عنوان حق ضرب وشتم متهمان را ندارد ودر موضوع مطرح شده ،بدون دلیل حتی نمی تواند شما را احضار کند چه برسد به ضرب . سوالات متداول حقوقی

تغییر تابعیت زن در اثر ازدواج با مرد غیر ایرانی

امکان ازدواج زن ایرانی با تبعه خارجی در قوانین ایرانی پیش بینی شده است . طبق ماده ۹۸۷ قانون مدنی ، زن ایرانی مجاز به ازدواج با تبعه خارجی بوده وبا وقوع این امر ، آثار حقوقی متعددی نیز بر احوال شخصیه وی مترتب می گردد. در اثر ازدواج زن ایرانی با تبعه فوق ، تابعیت ایرانی نامبرده به قوت خود باقی خواهد ماند مگر آنکه طبق قانون دولت متبوع شوهر ، تابعیت این کشور به واسطه وقوع عقد به زوجه تحمیل گردد .بااین وجود متعاقب فوت شوهر وبا تفریق مابین، با تقدیم در خواست به وزارت امور خارجه به انضمام ورقه تصدیق فوت شوهر یا سند جدایی ومتارکه ، تابعیت نخستین (ایرانی ) زن با کلیه حقوق وامتیازات مربوطه مجددا به او تعلق خواهد گرفت سوالات متداول حقوقی

فریب در ازدواج

هرگاه یکی از زوجین قبل از ازدواج، طرف خود را به امور واهی همچون داشتن تحصیلات عالی، توانایی مالی، موقعیت خاص اجتماعی، شغل و سمت خاص، مجرد بودن و… فریب دهد و عقد بر مبنای هریک از آنها واقع شود مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال خواهد بود. سوالات متداول حقوقی

تنبیه کودک

مطابق ماده ۴۹ قانون مجازات اسلامی، اطفال نابالغ از مسوولیت کیفری مبرا هستند یعنی مورد تنبیه و مجازات قرار نمی‌گیرند و طبق تبصره ۲ همین ماده هرگاه برای تربیت اطفال بزهکار تنبیه بدنی آنان ضرورت پیدا کند تنبیه بایستی به میزان و مصلحت باشد. طبق نظر برخی از صاحب‌نظران حقوقی این ماده قانونی اعمال خشونت بر کودک را مجاز دانسته است. با توجه به آن‌که دین مبین اسلام همواره بر رفتار محبت‌آمیز با کودکان تاکید دارد و فرزندان را امانت‌هایی نزد والدین توصیف کرده است.

توهین به مقدسات

اهانت به مقدسات اسلام یکی از عناوین مجرمانه است که در ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی به عنوان یک جرم عمومی پیش بینی شده است و می توان آن را جزء جرایم دینی و مذهبی دانست.

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

مشاوره حقوقی حضوری

با رزرو وقت مشاوره حضوری از خدمات مشاوره حضوری ما توسط وکیل دادگستری بهره مند شوید
رزرو وقت مشاوره

مشاوره حقوقی تلفنی

از طریق رزرو وقت مشاوره تلفنی بصورت مستقیم با وکیل پایه یک داگستری مشاوره حقوقی نمایید
رزرو وقت مشاوره

مشاوره حقوقی آنلاین

با وکیل دادگستری به صورت آنلاین ارتباط بر قرار کرده و مشاوره حقوقی رایگان دریافت نمایید
طرح سوال

تنظیم قرارداد و اوراق قضایی

دادخواست، شکوائیه و لایحه خود را بوسیله وکیل دادگستری و مشاور حقوقی تهیه و تنظیم نمایید
درخواست تنظیم

ارزیابی و بررسی پرونده

با ارائه مدارک پرونده خود به ما، ارزیابی و راهکار وکیل پایه یک و مشاور حقوقی را دریافت نمایید
بررسی پرونده