وکیل دعاوی توهین و افترا تهران | وکیل توهین و افترا سعادت آباد

وکیل توهین و افترا در تهران 

یکی از جرایمی که علیه حیثیت و تمامیت معنوی اشخاص صورت می گیرد توهین می باشد وکیل توهین و افترا در تهران در کسب بهترین نتیجه همراه اصحاب دعوا می باشد.

وکیل حرفه ای توهین در تهران 

جرم توهین که متاسفانه به دلیل ضعیف شدن بنیان های اخلاقی و پایین بودن آستانه تحمل مردم وقوع آن در کشورمان رو به افزایش می باشد این عمل نه تنها از لحاظ حقوقی،بلکه از نظر اخلاقی و مذهبی نیز مذموم و ناپسند می باشد.این رفتار ضد اجتماعی که در ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است با بهره گیری از کتب اساتید حقوق و رویه عملی و جاری توسط وکیل حرفه ای توهین و افترا در تهران به صورت تفصیلی در ادامه مطلب شرح می گردد.

تعریف توهین

از نظر وکیل دادگستری در تهران توهین از لحاظ لغت از ریشه وهن گرفته شده و به معنی سست کردن،ضعیف کردن خواروخفیف کردن می باشد. در اصطلاح این واژه به هر رفتاری (اعم از فعل،گفتار،اشاره یا نوشتار) دلالت دارد که بتواند به نحوی موجب وهن حیثیت کسی در نظر افراد متعارف و معمولی جامعه شود.

انواع و اقسام توهین

توهینی از اقسامی برخوردار می باشد که توهین ساده و توهین مشدد از اقسام مهم آن می باشد

توهین ساده: توهین و اهانتی است که،علی رغم دارا بودن وصف مجرمانه،از هیچ کیفیت مشدده ای برخوردار نیست
توهین مشدد : گاه مجازات جرم توهین به دلیل وجود کیفیات مشدده تشدید می شود همانند توهین به مقامات دولتی از قبیل توهین به قاضی ، توهین کارمندان دولتی که مجازات آن در ماده ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی تعیین گردیده است.

توهین به مقدسات

یعنی توهین به تمامی اشخاص و اماکنی که در دین اسلام دارای قداست می‌باشند. مانند چهارده معصوم، پیامبران، عتبات و حرم‌های مقدسه، مساجد و … . چنانچه توهین انجام شده مصداق ساب النبی یعنی توهین به پیامبر باشد، حکم آن اعدام است، در غیر این صورت مجازاتی بین ۱ تا ۵ سال در انتظار فرد توهین کننده می‌باشد.

توهین به مسئولان

براساس مواد ۵۱۴ قانون تعزیرات، ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی و ۵۱۷ قانون تعزیرات مجازات توهین به افراد زیر عبارتند از:

توهین به رهبری  ۶ ماه تا دو سال

توهین به روسای سه قوه، نمایندگان مجلس، وزرا و کارکنان دولت: ۳ تا ۶ ماه حبس یا ۷۴ ضربه شلاق و یا ۵۰ هزار تا ۱ میلیون ریال وجه نقد.

توهین به مسئولان حاضر در خاک ایران به شرط وجود قانون مشابه در کشور مقابل: ۱ تا ۳ ماه حبس

عناصر و ارکان جرم توهین

تمامی جرایم دارای ارکان و شرایط خاص قانونی می باشند که برای صدور حکم بر محکومیت باید احراز گردند

عنصر قانونی جرم توهین

جرم توهین که در ماده ۶۰۸«قانون تعزیرات»مصوب سال ۱۳۷۵پیش بینی شده است چنین مقرر می دارد «توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک،چنانچه موجب حد قذف نباشد،به مجازات شلاق تا۷۴ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود.» که در ادامه به سایر شرایط و ارکان جرم توهین پرداخته می شود.

رفتار فیزیکی در جرم توهین

رفتار فیزیکی ارتکاب یافته در جرم توهین می تواند به شکل گفتار،کردار،نوشتار و حتی اشارات مختلف دست و چشم و نظایر ان ها و به هر وسیله ای از جمله با ارسال ایمیل یا پیامک ارتکاب یابد. بدین ترتیب هرچند که «فحاشی و استعمال الفاظ رکیک»نمونه بارز توهین است لیکن،همان طور که ماده۶۰۸هم به استفاده از واژه « از قبیل»نشان می دهد تنها یکی از مصادیق متعدد ان محسوب می شود.بدین ترتیب اعمالی مثل آب دهان به روی دیگری انداختن،هل دادن تحقیر امیز دیگری با توجه به اینکه عرفا باعث تخفیف وتحقیر شخص است می تواند توهین کیفری محسوب شود.همین طور برخی از اشارات انگشتان دست در فرهنگ ما یا کشورهای دیگر اهانت امیز تلقی می شوند.

وکیل دعاوی توهین و افترا سعادت آباد  | وکیل باتجربه سعادت آباد

وهن آور بودن رفتار در جرم توهین:

برای محکوم شدن مرتکب به جرم توهین رفتار وی باید موهن باشد. تشخیص موهن بودن رفتار با عرف است.نظر عرف در این مورد با توجه به عامل زمان و مکان طبقه اجتماعی و شخصیت مخاطب و نیز موقعیت خاصی که رفتار مورد نظر در ان ارتکاب یافته است مشخص می شود.

وجود مخاطب معین:

توهین به خود جرم نیست مگر انکه الفاظ به کار رفته در واقع توهین به دیگری باشد. از طرف دیگر توهین به یک گروه کلی بدون تعیین مصادیق نیز جرم محسوب نمی شود.بدیهی است انچه در مورد لزوم معین بودن مخاطب توهین گفتیم به معنی ان نیست که مخاطب توهین لزوما باید فرد واحدی باشد بلکه اگر تعداد افراد گروه کم و قابل تشخیص باشند به گونه ای بتوان توهین را متوجه تک تک انها دانست توهین کیفری محقق می شود.

نکته دیگری که باید به ان توجه کرد این است که معین شدن مخاطب توهین می تواند به جای ذکر نام به طرق دیگری مثل اشاره کردن به وی بیان ویژگی های ظاهری او و یا ذکر محل سکونت فرد انجام شود،مثل اینکه یکی از ساکنان مجتمع مسکونی،با ذکر شماره یکی از اپارتمانهای مجتمع به مالک ان اپارتمان توهین کند.

شخص حقیقی بودن مخاطب:

با توجه به استفاده مقنن از واژه «افراد»در ماده۶۰۸،توهین به اشخاص حقوقی مشمول ماده نمی شود.بنابراین نمی توان کسی را به ارتکاب توهین علیه دولت یا یک اداره دولتی، یک شرکت خصوصی،شهرداری؛نیروهای مسلح،قوه قضاییه،سازمان نظام وظیفه و نظایر انها محکوم کرد. از طرف دیگرمخاطب جرم،مرتکب جرم توهین نیز باید شخص حقیقی باشد زیرا ارتکاب جرم از سوی اشخاص حقوقی پدید ای استثنایی است و جز با شرایط مصرح در ماده۱۴۳«قانون مجازات اسلامی»قابل تحقق نیست.

زنده بودن مخاطب:

به نظر می رسد که واژه «افراد» در ماده ۶۰۸ به انسان های زنده اشاره دارد و در نتبجه،توهین به مردگان تنها در صورتی می تواند مشمول ماده قرار گیرد که عرفا توهین به بازماندگان تلقی شود،و در واقع انان بزه دیده محسوب می شوند.

نتیجه حاصله در جرم توهین:

جرم توهین مقید به نتیجه نبوده و به عبارت دیگریک جرم مطلق محسوب می شود.بنابراین حتی اگر مخاطب به دلیل شخصیت و روحیه والایی که ان برخوردار است و یا بالعکس شخصیت ذلت پذیر و دائما تحقیر شده اش عملا از توهین دیگری متاثر نشود باز جرم توهین به صرف موهن بودن رفتار مرتکب از نظر عرف ارتکاب یافته است.

عنصر معنوی در جرم توهین

از نظر وکیل پایه یک دادگستری تحقق عنصر عمد در جرم توهین منوط به ان است که مرتکب «عمد در ارتکاب رفتار موهن نسبت به دیگری»داشته باشد.این امر مستلزم ان است که مرتکب

اولا: در ارتکاب فعل خود عامد باشد نه اینکه در حالت خواب، بیهوشی،هیپنوتیزم،مستی و نظایر انها و در هر حال بدون اراده و اختیار مرتکب رفتاری موهن شود
ثانیا: از موهن بودن رفتار خود اگاه باشد ن اینکه به دلایلی مثل تفاوت فرهنگی یا زبانی نسبت به این امر جاهل باشد.لیکن وجود سوء نیت خاص در مرتکب ضروری نیست. به عبارت دیگر این که مرتکب از رفتار مورد نظر قصد تخفیف و تحقیر یا اذیت و متالم کردن مخاطب را داشته باشد از اهمیت برخوردار نمی باشد.انگیزه سوء یا شرافتمندانه مرتکب نیز در مسئولیت کیفری وی موثر نیست.بنابراین کسی که به انگیزه بالا بردن روحیه ورزشکار خودی به ورزشکار گروه مقابل توهین می نماید یا به انگیزه شکستن حس عجب و غرور یک فرد متکبر وی را در مقابل دیگران مورد اهانت های تحقیر امیز قرار می دهد یا به انگیزه خندانیدن یک فرد افسرده به دیگری اهانت می کند مرتکب جرم توهین کیفری می شود.

مجازات جرم توهین و فحاشی | شکایت افترا و اعاده حیثیت

توهین از جرایم خصوصی و قابل گذشت است

این جرم در ماده۱۰۴«قانون مجازات اسلامی»مصوب سال ۱۳۹۲، به عنوان یک جرم قابل گذشت شناخته شده است،که طبق تبصره ۱ماده ۱۰۰«قانون مجازات اسلامی»،«شروع و ادامه تعقیب و رسیدگی و اجرای مجازات،منوط به شکایت شاکی و عدم گذشت وی است.»

مجازات جرم توهین

ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی چنین عنوان می نمائید ” چنانچه موجب حد قذف نباشد،به مجازات شلاق تا۷۴ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد بود” مواد ۲۴۵ تا ۲۶۱ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ به تعریف جرم قذف ، شرایط و نحوی تحقق و…. پرداخت است.

منبع تخلیص مقاله و مطلب کتاب جرایم علیه اشخاص دکتر میرمحمد صادقی می باشد

مراحل شکایت توهین به اشخاص عادی

برای ثبت شکوائیه توهین به اشخاص عادی، باید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمود.
چنانچه مدارک شاکی شامل متن پیامک و یا شهود باشد؛ پس از ثبت شکواییه، پرونده به دادسرای محل وقوع جرم ارجاع می‌گردد. اما چنانچه هتک حرمت در فضای مجازی انجام شده باشد، پرونده به دادسرای جرائم فضای مجازی ارجاع خواهد گردید.
چنانچه جرم به صورت پیامکی و یا در فضای مجازی بوده باشد، باید استعلام خط تلفن همراه نیز انجام شود. وجود تصاویر از متن پیام‌ها در گوشی همراه و نگه داشتن پیام‌ها الزامی است. در غیر این صورت قاضی قرار منع تعقیب صادر می‌نماید.
چنانچه شهودی برای اثبات جرم توهین وجود داشته باشد، شهود ابتدا باید به کلانتری محل وقوع جرم مراجعه و اظهارات خود را ثبت نمایند. همچنین باید در دادسرا حاضر گردیده و به سوالات دادیار پرونده نیز پاسخ دهند.
چنانچه جرم هتک حرمت برای دادیار پرونده محرز گردد، با صدور قرار مجرمیت، برای پرونده ابلاغیه جلب به دادرسی صادر می‌گردد. یعنی متهم موظف است ظرف مدت ۵ روز خود را به دادسرا معرفی نماید، در غیر این صورت جلب خواهد گردید.
پس از حضور متهم و یا جلب متهم در دادسرا، برای وی قرار وثیقه تعیین می‌گردد. برای جرم توهین و افترا معمولا حدود ۵۰ میلیون تومان وثیقه تعیین می‌گردد که فیش حقوقی معتبر، جواز کسب و یا سند ملک و ماشین نیز پذیرفته می‌شود. در صورت عدم گذاشتن وثیقه، متهم تا روز دادگاه در بازداشت خواهد بود.
پس از جلسه دادگاه، در صورتی که قاضی نیز به اثبات جرم رای دهد، مجازات آن را تعیین می‌نماید. پس از قطعیت حکم، پرونده برای اجرای حکم به اجرای احکام سپرده می‌شود.

مزایا مراجعه به وکیل جرم توهین در تهران

وکیل کیفری در تهران به صورت تخصصی در این گونه دعاوی مشاوره و اعلام وکالت می نماید. نقش و عملکرد وکیل کیفری توهین به صورت مستقیم و غیرمستقیم در نتیجه ای دعاوی توهین در مراجع قضایی تهران موثر می باشد و پیشنهاد می گردد برای کسب بهترین نتیجه از دعاوی کیفری قبل از هر گونه اقدامی با وکیل متخصص کیفری در تهران مشاوره نماید.

حق الوکاله و حق المشاوره وکیل کیفری کار جرم توهین در تهران

میزان حق الوکاله وکیل جرم توهین و افترا در تهران با توجه اهمیت جرم ومجازات آن و همچنین ادله و مستندات طرفین ومرجع رسیدگی به جرم معمولا به صورت توافقی تعیین می گردد که از لحاظ قانونی و شرعی معتبر می باشد .

وکیل دعاوی توهین و افترا فحاشی  |  نحوه اثبات توهین و فحاشی

شماره تلفن و دفتر وکالت وکیل جرم توهین در تهران

برای مشاوره و اعلام وکالت در پرونده های توهین تهران و سایر شهرستان ها ، می توانید با حضور در دفتر وکالت وکیل توهین در تهران به ادرس تهران ، سعادت آباد ، سروغربی ، ضلع جنوب غربی چهارراه سرو ، جنب بانک سپه ، مجتمع سروناز ، پلاک 72 ، طبقه 5 ، واحد21 شمالی از مشاوره وکیل متخصص توهین و افترا  استفاده نمود و در صورتی که بعد مسافت و یا سایر عوامل مانع حضور شما می گردد از طریق شماره تلفن 09127976041 به صورت تلفنی، واتساپ و تلگرام با وکیل پایه یک دادگستری در تهران در تماس باشید تا علاوه بر مشاوره در خصوص نحوی اعطای وکالت نیز توضیحات لازم ارائه گردد.

وکالت دعاوی کیفری

راههای اثبات جرم توهینشکایت افترا و اعاده حیثیتمجازات جرم توهین و افترامجازات جرم توهین و فحاشینحوه اثبات توهین و فحاشیوکیل توهین در سعادت آبادوکیل متخصص توهین در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *